ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

چگونه گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

امروزه قویترین ابزار رقابتی بین تمام سازمان‌ها و مشاغل و کسب و کارها گرفتن گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو ISO می‌باشد. قوانین و دستورالعمل‌هایی که از طرف سازمان ایزو تدوین شده‌اند برای همسو سازی و یکدست کردن قوانین و دستورالعمل‌های تدوین شده در هر کشور می باشد. یکی کردن قوانین و دستورالعمل‌ها برای هر نوع فعالیت و حرفه ای باعث می شود که در سطح جهان رقابت میان تولیدکنندگان و کارفرمایان عادلانه باشد و همچنین نیاز مصرف کنندگان در تمام جهان به صورت عادلانه برآورده شود. امروزه گرفتن گواهینامه های ایزو بسیار رونق گرفته است به همین خاطر کسب و کار شرکت‌ها و مراکز صدور گواهینامه ایزو بسیار رونق پیدا کرده است ولی یک سوال مهم که شاید در ذهن تمامی متقاضیان و کاربران به هنگام اخذ گواهینامه ایزو ایجاد شود این است که آیا تمام مراکز و مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر و قانونی هستند؟

 

مراکز و مراجع صدور گواهینامه ایزو معتبر و قانونی کدامند؟

در پروژه اخذ گواهینامه‌های ایزو به صورت زنجیر وار یکسری سازمانها و نهادها کارشان به یکدیگر وابسته و مربوط است. وظیفه اصلی سازمان استاندارد جهانی ایزو تدوین قوانین و الزامات برای تمام مشاغل و کسب و کارها می‌باشد و نمایندگانی که در این مجمع گرد هم جمع شده اند به بررسی و تحقیق و تهیه و تنظیم انواع استانداردهای ایزو می پردازند. پس برای گرفتن گواهینامه ایزو باید به سراغ مراکز دیگری رفت که از طرف سازمان ایزو تأییدیه گرفته باشند. یک نهاد رسمی و معتبر به نام انجمن اعتباردهندگان بین المللی International Accreditation Forum با نام اختصاری IAF را تاسیس نمود و وظیفه اعتبار دهی به نمایندگان کشورهایی را که عضو سازمان جهانی ایزو هستند را داد. هر کشوری که عضو سازمان ایزو باشد یک نهاد اعتبار دهنده ای را به عنوان نماینده سازمان ایزو که در کشورش فعالیت می کند را مشخص می کند که این نهاد اعتبار دهنده Accerdiation Body‌ که اصطلاحا با نام AB شناخته شده است به مراجع صدور گواهینامه ایزو Certification Body ها که اصطلاحا CB نامیده می شوند اعتبار می‌دهد. بنابراین با توجه به این اعتباردهی زنجیروار اعتبار و اصالت مراجع صدور گواهینامه ایزو مشخص می شود و با ورود به سایت CB و و ریجستری آن در لیست AB و ریجستری AB در سایت IAF می‌توان اعتبار و اصالت مرجع صدور گواهینامه ایزو را سنجید و اگر مرجع صدور گواهینامه ایزو CB معرفی شده به متقاضی گواهینامه ایزو عضویت IAF را نداشته باشد یک مرجع سدور غیر رسمی و خصوصی می‌باشد.

نکته: IAF انجمن اعتباردهندگان بین المللی International Accreditation Forum تنها نهاد رسمی و قانونی و معتبر تعیین شده از سوی سازمان استاندارد جهانی می باشد و فقط با یک سایت در فضای مجازی فعالیت می کند و به هیچ عنوان انجمن و نهادی به نام ASCB که جدیداً از طرف یک سری مراکز مشاوره ایزو به متقاضیان اعلام می‌شود اعتبار بین المللی و قانونی ندارد و به صورت یک سایت فیک و تقلبی گواهینامه های جعلی را برای متقاضیان ایزو صادر می کند.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه‌های ایزو

گواهینامه‌ها و استانداردهای زیادی هستند که هم در حوزه ملی و هم در حوزه بین المللی از طرف مدیران و مسئولان انواع شغل‌ها و حرفه‌ها تقاضا می‌شوند. از جمله مهم ترین گواهینامه های ملی، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) ، گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ( ایمنی اداره کار ) ، گواهینامه تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی ( مجوز اداره کار ) هستند که برای دریافت این گواهینامه ها نیازمند فراهم سازی مدارک فیزیکی و مدارک الکترونیکی بسیار زیادی می‌باشید. ولی برای اخذ گواهینامه‌های ایزو که از دسته گواهینامه‌های بین المللی محسوب می‌شوند نیازی به فراهم سازی مدارک خواص و پیچیده ای نمی باشد و حتی نیازی به بارگذاری مدارک و ارائه آن‌ها در سایت‌های مربوط به اخذ گواهینامه ایزو نیست. اولین مدرک مورد نیاز تکمیل فرم ثبت نام گواهینامه ایزو می باشد. مشخصاتی که در این فرم از سازمان متقاضی خواسته شده است مربوط به مشخصات مدیر عامل و مشخصات حقوقی شرکت می باشد.همچنین در قسمت دیگر نام گواهینامه ایزو و نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو به همراه هزینه‌های اخذ قید شده است و دومین مدرک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه ایزو تهیه نمونه مستندات می باشد که باید توسط افراد متخصص و خبره و آشنا به استانداردهای ایزو تدوین گردد. متقاضیان و مشتریان محترم انواع گواهینامه های ایزو می توانند نمونه مستندات انواع گواهینامه های ایزو را به صورت رایگان از مرکز امکان ثبت دریافت نمایند.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 
 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family