ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیریم؟

از ابتدای خلقت انسان تا کنون بشر به دنبال پیشرفت و رسیدن به اهداف متعالی بوده است و با گذشت زمان و پیشرفت علم سطح توجه انسان‌ها به استفاده از محصولات و خدمات برتر و کامل افزایش پیدا کرده و یک مدیر و تولید کننده و خدمات دهنده آگاه فهمیده است که برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان و مصرف‌کنندگان باید سیستم‌های مدیریتی قوی و مدرنی را در سطح مجموعه استقرار کند. پیاده سازی سیستم‌های مدیریتی باعث رشد ارتقاء همه جانبه فرآیندهای یک مجموعه می شود و رشد و موفقیت یک سازمان را ضمانت می‌کند. سازمان استاندارد جهانی ایزو یک نهاد غیر دولتی و کاملا معتبر است که از نمایندگان بیشتر کشورهای دنیا تشکیل شده است. سازمان ایزو به خاطر پیشرفت تمام جوامع بشری به تدوین استانداردهای ایزو پرداخته و برای برقراری عدالت در میان تمام مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به صورت جهانی برای هر استاندارد قوانین و دستورالعمل‌هایی را تهیه کرده است. یک دسته از استانداردهای سازمان ایزو تدوین سیستم‌های مدیریتی می‌باشد و در حوزه های عمومی و تخصصی در اکثر مشاغل به کار برده می‌شوند و درصد زیادی از نیاز مدیران و صاحبان کسب و کارها را برای پیشبرد اهداف برآورده ساخته‌اند. از مهمترین سیستم‌های مدیریتی تدوین شده از طرف سازمان ایزو سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت زیست محیطی، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشد.

 

تعریف سیستم مدیریت کیفیت Quality Manegment systems

مهمترین و اولین استانداردی که سازمان ایزو تهیه کرد سیستم مدیریت کیفیت است و به عنوان یک استاندارد محبوب در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفته است. سیستم مدیریت کیفیت از سه بخش سیستم Systems یعنی جمعی از ورودی‌ها و خروجی‌هایی که به عنوان فرآیند تولید یا خدمتی را ارائه می دهند. مدیریت Manegment که شامل برنامه ریزی‌ها و کنترل فرآیند‌ها می شود و کیفیت Quality که مربوط به رفع نیازها، خواسته‌ها‌ی مصرف کنندگان و کارفرمایان می‌شود. سیستم مدیریت کیفیت تحت عنوان ایزو ۹۰۰۱ از طرف سازمان ایزو معرفی شده است و تمام فرآیندهای یک سازمان را از ورودی سازمان تا خروجی سازمان و رسیدن به محصول و خدمت مطلوب کاملا درگیر می‌کند و فرآیندهای مختلف از بخش خرید مواد اولیه، تولید، تعمیرات، نگهداری و انبارداری، حمل و نقل و حتی بخش آموزش پرسنل و کارکنان را شامل می‌شود. با پیاده سازی استاندارد سیستم مدیریت کیفیت سطح کیفیت محصولات و خدمات افزایش پیدا میکند. البته لازم به ذکر است که متقاضیان دریافت استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ به خودی خود ایجاد تحول نمی‌کند و اوضاع را بهبود نمی بخشد و مدیریت یک مجموعه باید تمام قوانین و دستورالعمل‌هایی را که ایزو ۹۰۰۱ دارد را به صورت مستمر به اجرا درآورد و بر اصولی همچون بهبود مستمر فرآیندها و فرهنگ مشتری مداری پایبند باشد.

مزایای اجرای ایزو ۹۰۰۱ این است که فرآیندهای اصلی مشخص می‌شوند و کارهای تکراری حذف می گردند و با کنترل تمامی فرآیند ها از انجام فرآیندهای اشتباه جلوگیری می‌شود و همین امر موجب کاهش ضایعات و هزینه ها شده و سطح انتظار مصرف‌کنندگان را با ارائه محصولی با کیفیت و با بهترین قیمت برآورده میسازد و موجب خشنودی و جلب رضایت مشتریان می‌گردد.

 

نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001

یک سری از نهادها به عنوان مراجع صدور گواهینامه‌های ایزو از جمله گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در سطح کشور های دنیا فعالیت می کنند. فعالیت مراجع صدور گواهینامه ایزو هم به صورت خصوصی و غیررسمی و هم به صورت بین المللی و رسمی می‌باشد. نحوه دریافت گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت منوط به انتخاب یکی از این مراجع صدور گواهینامه می‌باشد. از آنجایی که سازمان ایزو فقط وظیفه تدوین انواع استانداردهای ایزو را دارد بخش بررسی و اعتبار سنجی به نهادها و مراجع صدور گواهینامه ایزو را برعهده یک نهاد کاملاً معتبر به نام انجمن اعتباردهندگان بین المللی IAF قرار داده است. در هر کشور یک مرکز اعتبار دهنده به عنوان نماینده رسمی به مراجع صدور گواهینامه ایزو فعالیت می‌کند که برای داشتن اعتبار و اصالتش عضو انجمن IAF می‌باشد. بنابراین برای گرفتن گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ابتدا باید یک سازمان اهدافش را مشخص کند تا بتواند مرجع صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را به درستی انتخاب کند و بعد از آن به سراغ تهیه مستندات استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برود و به طراحی و استقرار سیستم مدیریت کیفیت درسطح مجموعه بپردازد و بعد از انجام ممیزی‌های داخلی و خارجی گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را دریافت نماید. تمامی مراحل فوق از صفر تا صد کار را مشاوران و کارشناسان مرکز امکان ثبت برای متقاضیان همراه با صبر و حوصله و مشاوره رایگان انجام می‌دهند.

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family