امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

یکی از دغدغه های مهم مدیران شرکت ها و صاحبان صنایع، ارتقای کیفیت خدمات و محصولات قابل عرضه و اخذ گواهینامه های معتبر ایزو است. شاید این سؤال برایتان مطرح شده باشد که اصولاً گواهینامه ایزو چیست؟ و چگونه می توان برای دریافت آن اقدام کرد؟ اخذ گواهینامه ایزو چه پیش نیازها و مقدماتی را می طلبد؟ و بسیاری از سؤال های مرتبط دیگر. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با بیانی ساده و روشن، به پاسخ سؤالات فوق دست پیدا کنیم.

ایزو چیست؟

ایزو یا ISO ، مخفف عبارت International Organization for Standardization به معنای سازمان بین المللی استانداردسازی است. این سازمان با هدف تدوین استانداردهای مورد نیاز و لازم جهت میزان کیفیت و ایمنی و سطح کارایی خدماتی و محصولات تولیدی سازمان ها، نهادها، شرکت ها و کارخانجات و ... تأسیس شده است. از این رو با توجه به نوع فعالیت هر واحد یا سازمانی، استانداردهای خاصی را تدوین نموده است و هر یک از این استانداردها نیز سطوح مشخصی از کیفیت، ایمنی و کارایی را پوشش می دهند. استانداردهایی که سازمان ایزو تدوین می کند، کمک می کند تا ارائه دهندگان خدمات و صاحبان صنایع تولیدی و صنعتی، در جهت ارتقای کیفیت و اعتبار فعالیت های خود برنامه ریزی و حرکت کنند و دنیا شاهد فعالیت های باکیفیت تر و متناسب تر با مسائل ایمنی و سلامتی افراد و بهداشت محیط زیست و ... باشد.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

حال که با هدف اصلی شکل گیری و به وجود آمدن سازمان ایزو به عنوان یک سازمان بین المللی و مستقل آشنا شدید، به بررسی این سؤال که گواهینامه ایزوچیست، می پردازیم. همانطور که می دانید گواهینامه ها معمولاً صلاحیت شخص حقیقی یا حقوقی را در زمینه خاصی تأیید می کنند. مثل گواهینامه رانندگی که پایه های مختلفی دارد و نشان می دهد شخص با چه وسایل نقلیه ای صلاحیت رانندگی دارد.

 

گواهینامه ایزو نیز انواع مختلفی دارد و تمامی آن ها بر اساس معیارهای ارزیابی مختلف برای سنجش سطح کیفیت و کارایی و ایمنی خدمات قابل ارائه یا محصولات قابل عرضه سازمان ها یا اشخاص حقیقی و حقوقی توسط سازمان ایزو تهیه و تدوین شده اند. گواهینامه های ایزو با اسامی مختلفی حاصل ترکیب کلمه ISO یا یک کلمه مخفف دیگر به همراه یک عدد و در برخی مواقع سال تولید استاندارد، مشخص شده و می شوند؛ مانند ISO 9001:2015 که استاندارد ایزو مدیریت پروژه است، یا استاندارد ایزو45001 که استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می باشد.

اخذ گواهینامه ایزو و ارتقای سطح کیفیت فعالیت ها

بیشتر ما هنگام خرید یک محصول سعی می کنیم محصولی را خریداری کنیم که به بهبود سطح سلامت ما کمک کند و ضرری برای سلامتی مان نداشته باشد؛ به بیان عامیانه، نشان استاندارد داشته باشد. این یک نمونه کوچک از اهمیت برخورداری از نشان استاندارد است. حال بیایید در ابعاد بزرگ تری به ماجرا نگاه کنیم. زمانی که شرکت ها و کارخانجات بزرگ قصد همکاری و ارائه خدمات یا فروش محصولات خود به دیگر شرکت های بزرگ داخلی یا خارجی را داشته باشند، به دنبال همکاری با شرکتی می گردند که معتبر بوده و در بازار معروف و شناخته شده باشد و حسن شهرتش ضامن پرسود بودن همکاری و معامله مورد نظر باشد. شرکت های معتبر مسلماً به دلیل کیفیت محصولات و برآورده کردن سطح رضایت مشتریان توسط در نظر گرفتن اصول و استاندارهای بین المللی توانسته اند معروف و محبوب شوند. از این رو مجهز بودن به استانداردهای ایزو می تواند اعتبار و سطح بالای فعالیت های یک مجموعه را نشان دهد. قابل ذکر است که قبل از اخذ گواهینامه ایزو ، ابتدا می بایست توسط مشورت با کارشناسان متخصص و متبحر در این حوزه، استانداردهای متناسب و مرتبط با حیطه شغلی، به خوبی شناخته شود و سپس مقدمات و اقدامات لازم برای اخذ گواهینامه ISO انجام پذیرد.

 

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

برای دریافت گواهینامه ایزو، پس از تعیین استانداردهای هدف و مرتبط با حیطه فعالیت های مجموعه، می بایست در اولین گام اجرایی، مسیر فعالیت ها و خدمات یا تولید محصولات مجموعه را به سمت همسو شدن با قواعد و بندهای مصوب استانداردهای مورد نظر سوق داد. به طور مثال جهت اخذ گواهینامه ایزو 14001 که استاندارد سیستم مدیریت محیط زیست می باشد، لازم است مجموع فعالیت های شرکت یا سازمان یا کارخانه و ... نه تنها مغایر با حفظ سلامت و ایمنی محیط زیست نباشد، بلکه پارامترهای حفظ محیط زیست نیز در آنها لحاظ شوند. پس از طی این مرحله لازم است نهاد مرتبط با صدور گواهینامه ایزو مورد نظر در کشور شناخته شود. در واقع نهادهای مختلفی متولی صدور گواهینامه های مختلف ایزو هستند. در نهایت با مراجعه به نهاد و مرکز صدور گواهینامه ایزو و ارائه مدارکی که توسط کارشناسان صدور گواهینامه اعلام می شوند و بنا بر نوع گواهینامه می توانند متفاوت باشند و انجام بازرسی های لازم و تأیید از سوی مراجع ذیصلاح، طی مدت زمان مشخصی، گواهینامه اخذ می شود.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family