ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

GMP

گواهینامه GMP

گواهینامه GMP زمانی صادر می گردد که استاندارد GMPدر شرکت پیاده سازی شود. GMP مخفف عبارت « Good Manufacturing Practice » است که به معنی شرایط خوب مطلوب زیرساختار است که بخش اصلی سیستم HACCP است. در واقع هدف از ایجاد این گواهینامه و اخذ آن به وجود آوردن زیرساخت و زیربنای موردنیاز برای تولید کردن کالاهای بهتر است. البته قبل از هر اقدامی باید محل مناسبی را برای تولید کردن محصولات پیدا کرد و بعد به دنبال اجرا و صادرکردن گواهینامه هایی که مربوط به غذا است گشت.

هر وقت از علوم و صنایع غذایی سخن گفته می شود اولین تصویری که در ذهن به وجود می آید کارخانه های صنایع غذایی هستند و اولین دغدغه ای که در این باره به سراغ ذهن می آید شرایط و وضعیت سلامت، کیفیت و بهداشت مواد غذایی است. همین دغدغه فکری باعث می شود به دنبال راهی برای ایجاد شرایط بهتر باشیم. البته یک نکته قابل ذکر است که ایران از داوطلبانی است که عضویت در سازمان تجارت جهانی را درخواست کرده است. در این صورت باید نیازهای سازمان تجارت بایستی را در همه مراحل از تولید کردن، توزیع و مصرف مواد غذایی را مورد لحاظ قرار داد. برای اینکه همه مراحل را به خوبی پشت سر بگذاریم بایستی اصول پیاده سازی GMP را خوب بدانیم تا بتوانیم آن را در محیط شرکت و کارخانه های خود پیااده سازی کنیم که علاوه بر اخذ گواهینامه GMP برای شرکت هایی که با مواد غذایی ارتباط دارند با رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در شرکت خود مواد غذایی سالم و بهداشتی سیستم های تولیدی و خدماتی برای آن شرکت ها ارائه دهیم. با این روش علاوه بر اینکه می توانیم در سیستم مواد غذای بهداشت و ایمنی را رعایت کنیم می توانیم گام های محکم تری در راستای تجارت جهانی و صادرات محصولات شرکت بگذاریم که این کار موجب می شود جایگاه واقعی مواد غذایی خود را در جهان پیدا کنیم و آن را ثابت نگه داریم.

مزایای استقرار سیستم GMP

سیستم GMP دارای مزیت هایی برای شرکتی که این گواهینامه را دریافت کرده می شود که عبارتند از:

1-پیشرفت کردن شرکت در سطح ایمنی بهداشتی

2-بالا رفتن اعتبار و معروف شدن شرکت

3-موجب بالا رفتن اعتماد مشتریان به محصولات شرکت

4-مطمعن بودن از اینکه شرکت از لحاظ بهداشتی و ایمنی محصولات و کالاهای سالمی تولید می کند

شرکت های که می خواهند گواهینامه GMP را دریافت کنند بایستی بدانند که اصل اجرای GMP در شرکت ها برای کالاهای مختلف فرق دارد و نمی توان GMP را در کارخانه ای که تولید قند انجام می دهد برای یک کترینگ به کار برد. بنابراین باید دقت کرد که متفاوت بودن کالاها و دادن خدمات برای اجرای GMP در شرکت های گوناگون موثر است. در این رابطه برای درک بیشتراصول اجرایی این سیستم برای مدیران مشاوران با تجربه و متخصص وجود دارد که می توانند در این رابطه افراد را راهنمایی کنند و آنها را در جهت اجرای سیستم GMP مربوط به محصولات شرکت کمک کنند.

الزامات اصلی گواهینامه GMP شامل:

1-کیفیت مدیریت کردن که نقش اصلی دارد
2-محیط و وسایل موجود در آن محیط
3-مستندسازی
4-تولید کردن محصولات
5 بر روی تولید کردن کنترل داشته باشند تا محصولات با کیفیتی تولید کنند.

1-کیفیت مدیریت:
شرکت بایستی سیستم تضمین کننده کیفیت محصولات غذایی را فراهم آورد و آن را در محیط شرکت اعمال کند. به طوری که هم مدیران و هم کارمندان برای کیفیت محصولات همکاری کنند تا تولیدات با کیفیتی ارائه بدهند.
2-محیط و وسایل موجود در آن محیط:
محیط و وسایل های موجود در آن بایستی به گونه ای طراحی، نصب و پیاه سازی شوند که بتوان بهترین نتیجه را در هنگام اجرای عملیات داشته باشند. بایستی در بهداشت و ایمنی محیط دقت کافی را داشته باشند.
3-مستندسازی:
شرکت بایستی از سیستم مستندسازی با توجه به تولید، بسته بندی محصولات، عملکردهای تولید برخوردار باشد.
4-تولیدکردن محصولات :
عملکرد تولید محصولات بایستی طبق دستورالعمل های موجود در سبستم GMP باشد تا بتوان محصولات با کیفیتی را برای مشتریان عرضه کرد.
5-بر روی تولید کردن کنترل داشته باشند تا محصولات با کیفیتی تولید کنند:
شرکت بایستی بر روی تولید کنترل لازم را داشته باشند. برای کنترل کردن باید آزمایشگاه های مجهزبه کنترل کیفیت و تجهیزات مناسب برای انجام دادن آزمایش های لازم برخوردار باشند.

اصول استاندارد GMP مربوط به رعایت یک سری شرایط خاص در محیط شرکت می باشد که مربوط به بهداشت و ایمنی در قسمت محیط شرکت، نوردهی و تهویه هوا، آب سالم، مواد غذایی سالم می باشد که در صورت رعایت این مسایل می توان سیستمGMP را دریافت کرد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family