ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

چجوری گواهینامه ایزو ISO بگیرم؟

طرز گرفتن مدت زمان و هزینه گواهینامه‌های ایزو بسته به نوع مراجع صدور گواهینامه ایزو و تخصص و مهارت کارشناسان مراکز مشاوره ایزو ISO دارد و متفاوت می‌شود. شاید یکسری از کاربران و درخواست کنندگان گواهینامه‌های ایزو فکر کنند گواهی ایزو فقط یک نوع و یک شکل دارد اما با مراجعه به مطالب متنوع در سایتهای ایزو از جمله سایت‌های مرکز سیستم‌کاران متوجه می‌شود که هم مراجع صدور گواهینامه ایزو متنوع هستند و هم استانداردهای ایزو انواع مختلفی دارند و برای هر شغلی یک استاندارد مخصوص تدوین شده است. حتی متوجه می‌شود یکسری از استانداردهای ایزو به صورت عمومی تهیه و ارائه شده اند و شامل حال تمام مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند. برای تمامی استانداردها و الزامات ایزو یک کد تعریف شده است و با پسوند ISO توسط سازمان جهانی استاندارد در سایت ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG منتشر شده‌اند.

با پیشرفت علم و صنعت و تکنولوژی و احتیاجات افراد جامعه هر چند وقت یکبار استانداردهای ایزو مورد ویرایش قرار می‌گیرند و نسبت به شرایط امروزی تغییراتی در آنها داده می‌شود. مثلا تا کنون گواهینامه ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت و گواهینامه ISO 14001 استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی چند بار بازبینی و ویرایش شده اند و آخرین نسخه جدید این دو گواهینامه در سال 2015 میلادی منتشر شد و یا مثلا گواهینامه ISO OHSAS 18001 سال ۲۰۱۸ مورد ویرایش قرار گرفت و با نام جدید ISO 45001 منتشر گردید.

مراجع صدور گواهینامه ایزو هم به صورت خصوصی و هم به صورت بین المللی و رسمی فعالیت می‌کنند. مدت زمان و هزینه اخذ گواهینامه‌های ایزو با تعیین نوع مراجع صدور متغیر می‌باشد. طرز گرفتن گواهی نامه هم از هر کدام مراجع خصوصی و بین المللی در چند مرحله با هم متفاوت می‌باشد. اگر مرجع صدور گواهی ایزو خصوصی باشد هم مراحل و مدت زمان اخذ گواهینامه کوتاه‌تر می شود و هم هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و اگر مرجع صدور گواهی ایزو بین‌المللی باشد هم مراحل و مدت زمان اخذ طولانی‌تر می‌شود و همه هزینه ها افزایش پیدا می‌کند. البته مهارت و تخصص مشاور ایزو می‌تواند باعث شود مراحل و مدت زمان دریافت گواهینامه ایزو از مراجع بین المللی کوتاه تر شود و با قیمت مناسب تری با شناسایی کارهای اضافی و کاهش هزینه‌های گزاف اتخاذ شود.

 

کاربرد گواهینامه‌های ایزو ISO در چه مواردی می‌باشد؟

دامنه کاربرد گواهینامه‌های ایزو بسیار گسترده و وسیع می‌باشد و به نحوی می‌توان گفت که پاسخگوی نیاز اکثر مشاغل و حرفه‌ها در تمام جهان می باشند. عده‌ای از مدیران و مسئولان آگاه مجموعه‌ها و ارگانها قصد پیشرفت و رونق روز افزون را دارند به خاطر همین تمام تلاش خودشان را می‌کنند تا با استانداردها و قوانین جهانی آشنا شوند و به صورت واقعی کلیه قوانین و دستورالعمل‌های سازمان ایزو را در سطح مجموعه خود طراحی و پیاده سازی نمایند و دوست دارند در بخش صادرات کالا تولیدات و محصولات و خدمات حرف اول را بزنند. یک سری از سازمانها علی الخصوص شرکت‌های پیمانکاری جهت شرکت در مناقصات و از میان برداشتن رقبا به دنبال اخذ انواع گواهینامه‌های ایزویی هستند که مورد تقاضای کارفرمایان مناقصه‌های دولتی و خصوصی میباشند. یک سری از مجموعه‌ها هستند که فقط در سطح داخلی قصد فعالیت دارند و و به دنبال جلب رضایت و اعتماد مشتریان در بخش داخلی می‌باشند. البته تعداد زیادی از سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند که به نیت برندسازی و انجام تبلیغات گسترده و کسب نام و شهرت مدارک و گواهینامه‌های ایزو را تقاضا می کنند و حتی گاهی اوقات از آنها به عنوان زینت اتاق کار و مجموعه‌هایشان استفاده می‌کنند. دریافت گواهینامه برای هر یک از این نوع اهداف نیازمند انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو مناسب می‌باشد. مثلاً برای صادرات باید حتماً از مراجع صدور بین المللی، گواهینامه ایزو را بگیرید و گرفتن گواهینامه از مراجع صدور خصوصی به هیچ عنوان پاسخگوی امر صادرات محصولات و خدمات نمی‌باشد.

 

میزان سخت گیری مراجع صدور گواهینامه ایزو ISO

میزان سطح سخت گیری مراجع صدور گواهینامه ایزو به میزان سطح اعتبارشان مربوط می‌شود. یعنی اگر یک مرجع صدور ایزو عضو انجمن اعتباردهندگان بین المللی باشد و اسم دقیق آن بدون هیچ پسوند و پیشوندی در تنها سایت رسمی و قانونی همراه با نام نهاد اعتبار دهنده مرجع صدور گواهینامه ایزو یافت شود به طور قطع مرجع صدور بین المللی می‌باشد و در طراحی و اجرای مستندات و پیاده سازی استانداردهای ایزو دقت و سخت گیری خود را دارد. ولی اگر نام مرجع صدور گواهینامه ایزو در سایت نهاد اعتبار دهنده عضو انجمن اعتباردهندگان بین المللی IAF نباشد مرجع صدور ایزو به هیچ عنوان سختگیر نیست.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family