ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه‌ ISO چیست؟

گواهینامه‌ ISO چیست؟

اخذ و دریافت گواهینامه ISO چند سالی است که در میان سازمان‌ها و شرکت‌ها مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است. در گذشته به جهت عدم شناخت کافی در مورد گواهینامه ISO اخذ گواهی ایزو رواج نداشت ولی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و عصر ارتباطات کم کم آگاهی مدیران و مسئولان سازمان‌ها و شرکت‌ها جهت اخذ گواهینامه ایزو افزایش پیدا کرده است. گواهینامه ISO یک مدرک بین المللی جهت احراز صلاحیت سیستم مدیریتی یک مجموعه است و همچنین نشان‌دهنده و تضمین کننده کیفیت خدمات، محصولات و تولیدات سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌باشد.

انواع گواهینامه‌های ISO چیست؟

سازمان جهانی استاندارد سازی یا همان سازمان ISO برای ایجاد هماهنگی و یکسان سازی انواع استانداردهای مختلف در تمام دنیا به تهیه و تدوین استانداردهای مورد نیاز و متناسب با انواع مشاغل و حرفه‌ها پرداخته است. گواهینامه‌های ISO به دو نوع عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند. البته بصورت کلی گواهینامه‌های ایزو در دو حوزه استانداردهای سیستم‌های مدیریت و استانداردهای ایزو برای خدمات و محصولات تدوین شده‌اند. گواهینامه‌هایی که در حوزه سیستم مدیریت تولید می‌شوند به بررسی سیستم‌های مدیریتی و اجرایی سازمان‌ها می‌پردازند و به نوع فعالیت و نوع خدمات و محصولات سازمان مرتبط نمی‌شوند ولی گواهینامه‌هایی که مربوط به استانداردهای ایزو در خدمات و محصولات سازمان‌ها می‌شود به بررسی سطح کیفیت سلامت خدمات و محصولات سازمان‌ها می‌پردازند و نوع کالا را مورد اهمیت قرار می‌دهند.

گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو در حوزه سیستم‌های مدیریتی در دو نوع عمومی و خصوصی تدوین شده اند. یکسری از گواهینامه‌ها شامل حال تمامی مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند و می‌توانند سیستم‌های مدیریتی هر نوع زمینه فعالیتی را بهبود و ارتقا ببخشند. ولی یکسری از گواهینامه‌ها و استانداردهای ایزو در سیستم ‌های مدیریتی جنبه تخصصی دارند و فقط شامل حال یک نوع حرفه و یک نوع فعالیت می‌شوند.

انواع گواهینامه‌های ISO عمومی

ISO 9001 اولین و پرکاربردترین گواهینامه عمومی تدوین شده از سوی سازمان جهانی استانداردسازی می‌باشد. متن قوانین و دستورالعمل‌ها و مستندات این نوع استاندارد پس از آخرین ویرایشی که در سال 2015 بر روی آن انجام شد بسیار کاملتر و جامع‌تر گردیده است. طراحی و اجرای مستندات ایزو ۹۰۰۱ در سطح یک مجموعه بخاطر پیاده سازی یک سیستم مدیریتی مدون و با کیفیت باعث ارتقاء سطح کیفیت خدمات و محصولات می‌گردد. ISO 9001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت نام‌ گذاری و شناخته شده است. مزایا و فواید اخذ گواهی ایزو ۹۰۰۱ باعث افزایش بهره وری در سازمان می‌شود و با بهینه سازی کلیه فرآیندها هزینه‌های گزاف کاهش پیدا می‌کنند و در نتیجه میزان سود آوری سازمان افزایش پیدا می‌کند. با اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ کلیه مسئولیت‌ها در سازمان مشخص و معین می‌گردد و این هماهنگی و همکاری باعث ایجاد یک سیستم مدیریتی قوی و یکپارچه می‌شود.

ISO 14001 یکی دیگر از گواهینامه‌های پر کاربرد تدوین شده از طرف سازمان جهانی استاندارد سازی می‌باشد. ایزو ۱۴۰۰۱ با عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی قابلیت طراحی، اجرا و پیاده سازی در تمام سازمان‌ها با هر نوع زمینه فعالیتی را دارد. مسلما اگر هر سازمانی ارزش منابع طبیعی را بداند و از همه مهم‌تر به فکر نسل‌های آینده باشد متقاضی اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ می‌شود. طراحی و اجرای مستندات ایزو ۱۴۰۰۱ باعث کاهش آلودگی‌های زیست محیطی ( آب، هوا و خاک ) می‌شود و همین امر منجر به کاهش بیماری‌ها و حفظ سلامت افراد جامعه می‌شود. کاهش ضایعات و مدیریت صحیح و درست پسماندها از دیگر فواید اخذ گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی می‌باشد. اخذ گواهینامه ISO 14001 همراه با اخذ گواهینامه ISO 9001 معنا پیدا می‌کند.

ISO 45001 به معنی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بعنوان یکی دیگر از گواهینامه‌های عمومی و پرکاربرد مطرح می‌باشد. ایزو ۴۵۰۰۱ ویرایش جدید استاندارد OHSAS 18001 می‌باشد. اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ باعث رعایت اصول ایمنی و حفظ سلامت نیروی انسانی در محیط کار می‌گردد. مسلما هنگامی که سلامت و بهداشت نیروی انسانی در مجموعه‌ای تضمین گردد باعث ایجاد اطمینان خاطر میان پرسنل و کارگران می‌شود و میزان بهره وری و سود آوری مجموعه متقاضی اخذ گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ افزایش پیدا می‌کند. ISO 14001 و ISO 45001 مکمل یکدیگر هستند.

ISO 13485 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در تجهیزات پزشکی و ISO 22000 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع غذایی و ISO/TS 29001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت نفت، گاز و پتروشیمی و... نام چند عنوان از گواهینامه‌های تخصصی ایزو می‌باشند.

گواهینامه‌های ISO عمومی و تخصصی دیگری نیز هستند که مربوط به انواع مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند که در این مقاله ما فقط در مورد چند تا از آن‌ها صحبت کردیم. نام تمامی استانداردها و گواهینامه‌های عمومی و تخصصی ایزو هم در سایت رسمی سازمان ایزو www.iso.org قابل مشاهده و مطالعه می‌باشند.

 

Instagram.Icons LearnParsi 1صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

نظرات خود را ارسال کنید

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید

گواهینامه های مهم

نحوه ی اخذ گواهینامه گواهی نامه ایزو ISO و HSE و CE و IMS و رتبه گرید انفورماتیک IT پیمانکاری

media/k2/items/src/873514e130e46a244b5aae0b135db01f.jpg
  نحوه اخذ گواهینامه ایزو نحوه اخذ
media/k2/items/src/ea82697ed9755e975f3c7d735db2070c.jpg
نحوه اخذ گواهینامه HSE نحوه اخذ و دریافت گواهی
media/k2/items/src/05a977f75c8bd421cf67e35678973f79.jpg
نحوه اخذ گواهینامه CE اتحادیه اروپا نحوه اخذ
media/k2/items/src/71ab1197965a26d2e4379f8b23c36ebb.jpg
نحوه اخذ گرید و رتبه پیمانکاری و انفورماتیک نحوه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family